Volba povolání - Přijímací řízení

Dne 1. ledna 2012 nabyla účinnosti novela školského zákona. Mimo jiné mění počty přihlášek ke studiu ze tří na dvě a ruší povinnost ZŠ psát žákovi výstupní hodnocení.

Jak si vybrat správné povolání?

• Na základní škole studovat s co nejlepším prospěchem. Zapojovat se do školních soutěží, olympiád, neboť jsou dobrou přípravou na přijímací zkoušky.

• Rozvíjet své záliby a aktivity.

• Průběžně o budoucím povolání hovořit s rodiči, učiteli a s výchovným poradcem.

• Navštěvovat s rodiči veřejné prezentace středních škol, Dny otevřených dveří apod.

• Sledovat nástěnku k volbě povolání, kde jsou průběžně zveřejňovány aktuální nabídky škol a akcí- Dny otevřených dveří SŠ a SOU.

• Ve škole si zapůjčit katalog středních škol a učilišť v ČR.

• Při výběru školy nebo učiliště přihlížet k dosaženému prospěchu v 8. ročníku a v 1. pololetí 9. ročníku.

Termíny přijímacího řízení:

• vyhlášení kritérií přijímacího řízení do 31. 1., u škol s talentovou zkouškou do 30. 10.

• žák může podávat až 2 přihlášky pro 1. kolo přijímacího řízení

• pro 1. kolo přijímacího řízení je jednotný termín ve dnech od 22. 4. – 30. 4.

• talentové zkoušky se konají ve dnech od 2. – 15. 1.

• žák ZŠ předá přihlášku řediteli střední školy do 15. 3. (již ne prostřednictvím ZŠ), do oborů s talentovou zkouškou do 30.11.

Přihláška ke studiu:

• Po vydání pololetního vysvědčení obdrží žáci 9. ročníku od výchovného poradce 2 tiskopisy přihlášky na střední školu, kde budou vyplněny základní údaje o žákovi a prospěch v 1. a 2. pololetí 8. ročníku a 1. pololetí 9. ročníku.

• Zbývající údaje vyplní zákonní zástupci žáka (rukou, psacím strojem), v případě potřeby si nechá žák potvrdit přihlášku lékařem – požadavek je uveden na webových stránkách střední školy.

• Rodiče sami doporučeně odešlou přihlášku řediteli příslušné střední školy, na kterou se žák hlásí.

• Zákonný zástupce obdrží od výchovného poradce 1 zápisový lístek, který odešle po rozhodnutí o přijetí na tu střední školu, kterou si ke studiu vybral, nejpozději do 10 pracovních dnů.

• Originál přihlášky ke studiu i 1 zápisový lístek poskytuje škola žákům zdarma. V případě ztráty bude kopie zpoplatněna dle ceníku školy.

• V případě nejasností týkajících se přijímacího řízení se obracejte na výchovného poradce.